چگونه از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خود جلوگیری کنیم

داغ شدن لپ تاپ ایسر

folder_openآموزش, مقالات

یکی از ضروری ترین عملکردها برای اینکه لپ تاپ ایسر شما در اوج کارشما خوب عمل کند و از خرابی سخت افزاری جلوگیری شود ، سیستم فن آن است. مشکلات داغ شدن لپ تاپ ایسر عامل اصلی خرابی هارد، مادربرد، کارت گرافیک و سایر قطعات است.

چگونه از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خود جلوگیری کنیم

اگر اخیرا متوجه شدید لپ‌تاپ‌تان داغ‌تر شده و کندتر از حد معمول کار می‌کند، آن را نادیده نگیرید.

به نظر می رسد لپ تاپ شما بیش از حد داغ شده است. اگر به زودی به آن رسیدگی نکنید، در بدترین حالت ممکن است با مشکل سخت افزاری جدی مواجه شوید و فایل های خود را در معرض خطر قرار دهید و هر بار که لپ تاپ را روشن می کنید، شما را آزار می دهد.

در این مقاله، ما به شما کمک می کنیم تا چگونه با این مشکل مواجه شوید و با بررسی چگونگی تشخیص داغ شدن بیش از حد لپ‌تاپ شروع می‌کنیم، قبل از ارائه یک سری نکات و توصیه‌هایی در مورد چگونگی رفع مشکل و جلوگیری از وقوع آن خواهیم گفت.

چگونه بفهمیم لپ تاپ تان بیش از حد داغ شده است؟

هنگامی که لپ تاپ شما شروع به داغ شدن بیش از حد کرد، متوجه خواهید شد. هوای داغی در محیط لپ تاپ تان دمیده می شود و در تماس با آن احساس گرما می کنید .

دمای داخلی لپ تاپ بالا می رود

می‌توانید از یک ابزار سومی برای بررسی دمای واقعی لپ‌تاپ خود استفاده کنید: برنامه‌های HWMonitor یا Open Hardware Monit رایگان هستند و عملکرد خوبی دارند.

اگر کاری بیشتر از اجرای یک سرچ ساده یا تماشای یک ویدیوی YouTube در مرورگر خود انجام نمی دهید، دمای CPU لپ تاپ باید در حدود 40-50 درجه سانتی گراد (100-120 درجه فارنهایت) باشد. یکبار استفاده از برنامه ،سپس 60-70 درجه سانتیگراد (140-160 درجه فارنهایت) دمای قابل قبولی است.

هنگامی که دما برای مدت طولانی به بالای 80 درجه سانتیگراد (175 درجه فارنهایت) رسید، وقت آن است که نگران شوید. اگر چنین دماهایی را مشاهده می کنید، به خصوص زمانی که در آن زمان کار زیادی با لپ تاپ خود انجام نمی دهید، باید شروع به بررسی عملکرد سیستم خنک کننده خود کنید.

عملکرد کند می شود

یکی دیگر از نشانه‌های داغ شدن بیش از حد لپ‌تاپ شما، کاهش شدید عملکردی است که متوجه آن خواهید شد. یک لپ‌تاپ داغ مانند سال 2006 کار می‌کند. برنامه‌ها و برنامه‌های شما به سرعت در حال خزیدن هستند. بارگیری پنجره های مرورگر بیشتر طول می کشد. حتی تایپ کردن یا حرکت دادن نشانگر ماوس کندتر از حد معمول اتفاق می افتد.

دلیل این اتفاق صرفاً حفظ عملکرد آن است. این لپ‌تاپ عملکرد سخت‌افزار خود را کاهش می‌دهد تا دمای آن را به محدوده طبیعی بازگرداند. اگر بدون مانع به کار خود ادامه دهد و دما همچنان در حال افزایش باشد، سخت افزار در طولانی مدت آسیب پذیر می شود.

صدای فن بلندتر می شود

این تقریباً عجیب است  در حالی که لپ تاپ در تلاش برای انجام وظایف اساسی به آرامی از بین می رود، مانند ایرباس شروع به صدا دادن می کند که در باند فرودگاه شتاب می گیرد. دلیلش این است که سخت افزار به فن های سیستم می گوید که سریع تر و بیشتر کار کنند تا گرمای اضافی را از لپ تاپ خارج کنند.

لپ تاپ بدون هشدار خاموش می شود

این همان چیزی است که بیشتر مردم وقتی به آنها می گویید لپ تاپ شما بیش از حد داغ شده است به آن توجه می کنند. بدون هشدار، دستگاه طوری عمل می کند که انگار باتری را آن بیرون کشیده شده است. یک ثانیه شما در حال انجام کار مهمی هستید، ثانیه دیگر با عصبانیت به یک صفحه سیاه خیره می شوید.

این به همان دلیلی اتفاق می افتد که عملکرد لپ تاپ کاهش می یابد. بیشتر لپ‌تاپ‌ها دارای مکانیزم‌های هشدار دهنده گرمای داخلی هستند که وقتی دستگاه شما خیلی داغ می‌شود، کار می‌کند. اگر از آستانه گرما فراتر رود، برای جلوگیری از آسیب به اجزای داخلی، به طور خودکار خاموش می شود.

علت داغ شدن بیش از حد لپ تاپ چیست؟

تجمع بیش از حد کثیفی

یکی از اصلی‌ترین مواردی که باعث داغ شدن بیش از حد لپ‌تاپ می‌شود، محدودیت جریان هوا است. اگر فن نتواند هوای خنک‌تر را به‌طور مؤثری وارد کند و هوای گرم را بیرون بکشد، همه چیز شروع به داغ شدن می‌کند.

تجمع بیش از حد کثیفی و گرد و غبار تا حد زیادی علت اصلی مشکلات جریان هوا و در نهایت گرم شدن بیش از حد است. در تمام طول روز در حالی که فن هوا را می‌کشد، گرد و غبار، پرز، خرده‌های پوست، مو، و چه کسی می‌داند چیزهای دیگر را نیز می‌کشد. با گذشت زمان، در اطراف دریچه ها جمع می شود و از حرکت هوا جلوگیری می کند.

فن خراب

فن خراب به این معنی است که جریان هوا برای خنک کردن قسمت های داخلی دستگاه شما وجود ندارد. از آنجایی که فن‌ها یکی از مکانیسم‌های اصلی خنک‌کننده برای اکثر لپ‌تاپ‌ها هستند، این بدان معناست که در برخی مواقع بیش از حد گرم می‌شود.

اگر در یک اتاق ساکت به دقت گوش دهید، باید بتوانید صدای چرخش فن لپ تاپ خود را در پس زمینه بشنوید. اگر اینطور نیست، می تواند به این معنی باشد که فن شما آسیب دیده است.

سایر مشکلات سخت افزاری

گاهی اوقات، گرمای بیش از حد به دلیل یک مشکل سخت افزاری ایجاد می شود. این می تواند به یک تونل بد تبدیل شود، زیرا گرما می تواند باعث آسیب سخت افزاری شود و آسیب سخت افزاری می تواند باعث گرما شود!

با باتری شروع کنید. باتری لپ تاپ در حال خرابی یا معیوب می تواند منبسط و متورم شود، و اغلب در زمان وقوع، شروع به تولید گرمای اضافی می کند. تعویض باتری ایده بدی نخواهد بود اگر بیشتر زمان استفاده لپ تاپ خود بدون شارژر هستید.

خمیر حرارتی خشک شده نیز می تواند باعث گرم شدن بیش از حد شود. هر CPU یک لایه خمیر حرارتی بین خود و هیت سینک خود دارد تا به خنک نگه داشتن آن کمک کند. با گذشت سالها، آن خمیر می تواند خشک شود و در انتقال گرما کمتر موثر باشد. نتیجه نهایی؟ پردازنده داغ تر می شود و با آن، خطر داغ شدن بیش از حد افزایش می یابد.

لپ تاپ ها از قطعات بسیار شکننده تشکیل شده اند. جدا کردن آنها به اندازه کافی آسان است و دوباره کنار هم قرار دادن آنها بسیار دشوار است. شما با مسئولیت خود لپ تاپ را باز می کنید، زیرا بدتر کردن اوضاع و ازبین بردن گارانتی در این فرآیند آسان است. اگر خیلی مطمئن نیستید که می دانید چه کاری انجام می دهید، کار تعمیر را به متخصصان اعتماد لپ تاپ بسپارید.

5 راه برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ

فن و دریچه های لپ تاپ را تمیز کنید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بیشتر اوقات یک لپ تاپ بیش از حد گرم می شود، به دلیل تجمع بیش از حد گرد و غبار است که جریان هوا را محدود می کند. برای حل این مشکل، فقط باید فن و دریچه های لپ تاپ خود را تمیز کنید.

می توانید این کار را در خانه با استفاده از اسپری هوای تحت فشار بدون نیاز به جدا کردن لپ تاپ انجام دهید. ابتدا لپ تاپ خود را خاموش کرده و از شارژر آن جدا کنید، دریچه های هوای لپ تاپ خود را پیدا کنید. آنها معمولاً در طرفین یا پایه دستگاه یا در کنار لولای صفحه نمایش قرار دارند. اگر واضح نیست وب سایت سازنده را بررسی کنید.
هنگامی که دریچه‌ها را پیدا کردید، نازل هوای تحت فشار را مستقیماً به سمت آن‌ها نشانه بگیرید و هوای کوتاهی ایجاد کنید. در برخی از لپ‌تاپ‌ها، ممکن است بتوانید پره‌های فن را از طریق دریچه‌ها ببینید. در این صورت، هوا را مستقیماً روی پره های فن دمید.

در اینجا ارزش این را دارد که تا حدودی مراقب باشید، زیرا قبل از اینکه خود هوا خارج شود، کمی مایع می تواند از قوطی خارج شود. اگر فقط فشار کمی به دکمه اسپری وارد کنید، احتمال بیشتری وجود دارد. اسپری های کوتاه و تیز راه حل هستند.

البته می‌توانید بیشتر از فن‌ها و دریچه‌ها را تمیز کنید: هوای فشرده همچنین برای خارج کردن همه گرد و غبار، خرده‌ها و موها از بین کلیدها و هر جای دیگری روی لپ‌تاپ شما عالی است. همچنین می‌توانید گردگیرهای هوای قابل شارژی که از هوای فشرده استفاده نمی‌کنند، تهیه کنید، که برای استفاده منظم ارزش در نظر گرفتن دارند.
جاروبرقی های کوچک نیز یک گزینه هستند، اما ما تحت تاثیر توانایی آنها در جابجایی گرد و غبار و کثیفی قرار نگرفته ایم. قطعاً از جاروبرقی معمولی روی لپ‌تاپ خود استفاده نکنید: آنها الکتریسیته ساکن زیادی ایجاد می‌کنند و فشار هوا بسیار بالاست. هر دو می توانند به سخت افزار شما آسیب برسانند.

با این حال، برای خلاص شدن از شر تمام گرد و غبار و آلودگی، ارزش دارد لپ تاپ خود را به تعمیرگاه تخصصی لپ تاپ ایسر ببرید. آنها می توانند کیس را باز کنند و تمیزی عمیق و مناسبی به آن بدهند، و بسته به اینکه در کجای دنیا هستید، هزینه خاصی هم ندارد.

تنظیمات سرعت فن خود را تغییر دهید

افزایش سرعت فن ممکن است راه حلی برای داغ شدن بیش از حد لپ تاپ باشد. یک فن سریعتر هوای بیشتری را جابجا می کند، که در تئوری باید به خنک شدن لپ تاپ شما کمک کند.

اگر از لپ تاپ ویندوزی استفاده می کنید، ممکن است بتوانید از طریق کنترل پنل، سرعت فن را به ظرفیت کامل افزایش دهید. همه از این پشتیبانی ندارند، اما برای کسانی که این کار را انجام می دهند، به سادگی این مراحل را دنبال کنید:

 • به کنترل پنل بروید، روی Hardware and Sound کلیک کنید و Power Options را انتخاب کنید.
 • یک پنجره جدید ظاهر خواهد شد. بر روی Change Plan Settings و سپس Change Advanced Power Settings کلیک کنید. کادر گفتگوی Power Options ظاهر می شود.
 • در تب تنظیمات پیشرفته اگر گزینه Processor Power Management را مشاهده کردید، روی نماد “+” در کنار آن کلیک کنید تا یک منوی فرعی باز شود.
  از منوی فرعی گزینه System Cooling Policy را انتخاب کنید.
 • Active on Battery و Plugged-in را انتخاب کنید. این باعث افزایش سرعت فن خنک کننده CPU می شود.
 • روی Apply و سپس OK کلیک کنید.
 • همچنین ممکن است بتوانید سرعت فن را از تنظیمات BIOS خود افزایش دهید. مزیت این روش این است که کنترل بیشتری به شما می دهد و اغلب به شما امکان می دهد سطح سرعت فن را به صورت دستی انتخاب کنید. سعی کنید این مراحل را دنبال کنید:
 • لپ تاپ خود را مجددا راه اندازی کنید.
 • وقتی بوت شد، دکمه Delete یا F12 را فشار داده و نگه دارید تا تنظیمات بایوس باز شود. کلیدی که فشار می دهید در لپ تاپ متفاوت است، بنابراین اگر این دو گزینه کار نمی کنند، وب سایت سازنده را برای اطلاعات صحیح بررسی کنید.
 • به مانیتور > وضعیت > کنترل سرعت فن یا موارد مشابه بروید. باز هم، جزئیات دقیق بسته به مدل لپ‌تاپ متفاوت است (و همه لپ‌تاپ‌ها این را ندارند)، بنابراین اگر نمی‌توانید دقیقاً همان گزینه را پیدا کنید، به تنظیماتی با نام مشابه نگاهی بیندازید.
 • اگر گزینه پیکربندی وجود داشته باشد، تنظیمات RPM را برای فن خنک کننده خود خواهید دید. اگر لپ‌تاپ شما بیش از یک فن داشته باشد، چندین تنظیمات RPM را در دسترس خواهید دید.
 • سرعت مطلوب برای فن لپ تاپ باید بین 600-1500 دور در دقیقه باشد. اگر دیدید سرعت فن شما کمتر است، باید آن را حداقل به 600 دور در دقیقه برسانید. اگر لپ‌تاپ شما مکرراً داغ می‌شود، سرعت فن را تا 1500 دور در دقیقه افزایش دهید، اما توجه داشته باشید که با انجام این کار، باتری شما در زمانی که به برق متصل نیستید، سریع‌تر تخلیه می‌شود.
 • برای ذخیره تنظیمات جدید، “Save Changes and Reset” را انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید، اگر دریچه ها با کثیفی مسدود شده باشند، افزایش سرعت فن کمکی نمی کند، بنابراین تمیز کردن همیشه باید اولین قدم باشد. همچنین، اگر خود فن معیوب یا خراب باشد، افزایش سرعت نیز بدیهی است که هیچ کاری انجام نمی دهد.

مراقب محل استفاده از لپ تاپ خود باشید

اگر گرمای ناراحت کننده ای دارید، به احتمال زیاد لپ تاپ شما نیز گرم است. هر چه محیط اطراف گرمتر باشد، سیستم خنک کننده کارآمدتر می شود. مطمئن شوید که لپ‌تاپ زیر نور مستقیم خورشید، کنار رادیاتور یا نزدیک منبع حرارت دیگری قرار نگیرد. یک پنکه قابل حمل یا نسیم از یک پنجره باز می تواند تفاوت شگفت انگیزی ایجاد کند.
به همین ترتیب، لپ تاپی که روی تخت، مبل یا سایر وسایل نرم نشسته است، گرمتر از لپ تاپ روی میز می شود. کوسن ها و پتوها نه تنها دریچه های هوا را مسدود می کنند، بلکه گرما را نیز جذب و حفظ می کنند. مهم نیست که فن با چه سرعتی بچرخد، لپ‌تاپی که روی بالشی به گرمی فر نشسته است، برای خنک کردن آن مشکل دارد.

ساده ترین راه برای رفع این مشکل، خرید پایه های کوچک و لوازمی است که لپ تاپ شما را بالا می برد. این به پخش گرما کمک می کند و به فن اجازه می دهد هوای بیشتری را از طریق دریچه ها عبور دهد.

بدافزار را بررسی کنید

گاهی اوقات گرمای بیش از حد ممکن است ناشی از بدافزار یا ویروسی در سیستم شما باشد که CPU شما را مجبور به کار بیشتر می کند. هر نرم‌افزار آنتی‌ویروس خوب باید بتواند نرم‌افزار نامطلوبی را که باعث می‌شود لپ‌تاپ شما به سختی کار کند، شناسایی و حذف کند.

اگر لپ‌تاپ ویندوز 10 دارید و هیچ نرم‌افزار آنتی‌ویروس دیگری نصب نکرده‌اید، از طریق آنتی‌ویروس Windows Defender داخلی اسکن کنید. به سادگی روی منوی Start کلیک کنید، “Windows Security” را تایپ کنید و روی برنامه ای با همین نام کلیک کنید. برای انتخاب یک اسکن کامل روی گزینه های اسکن کلیک کنید، سپس روی اسکن اکنون کلیک کنید.

یک پد خنک کننده بخرید

یک پد خنک کننده اختصاصی یک راه عالی برای کنترل دمای لپ تاپ شما است، اگر فن شما در تلاش برای حفظ آن است.

پدهای خنک کننده دارای یک یا چند فن در داخل خود هستند که توسط یک کابل USB که به لپ تاپ شما یا شارژر دیواری وصل می شود تغذیه می شود. پد زیر لپ‌تاپ شما قرار می‌گیرد و فن‌ها هوا را مستقیماً به داخل دریچه‌ها فشار می‌دهند تا به خنک شدن اجزای داخلی کمک کنند.

پدهایی مانند اینها می توانند راه حل موثری برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ شما باشند، به طوری که پدهای بهتر می توانند دمای داخلی را چندین درجه کاهش دهند. اگر دریچه های شما با کثیفی و گرد و غبار مسدود شده باشند، به خوبی یا اصلاً کار نخواهند کرد، بنابراین باز هم، تمیز کردن آنها باید همیشه اولین قدم باشد.

جمع بندی

نکات بالا حداقل در کوتاه مدت و امیدواریم برای مدت طولانی تری از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ شما جلوگیری کند. با این حال، اگر مشکل ادامه داشت، ارزش دارد که متخصصان شرکت اعتماد لپ تاپ نگاهی به دستگاه شما داشته باشد.

اگر لپ تاپ شما یک بار بیش از حد گرم شود، می تواند آسیب جدی به شما وارد کند و شما را با یک دستگاه خراب و با هزینه تعمیر قابل توجهی مواجه کند. اندکی پیشگیری خیلی تاثیرگذار است!

Tags: , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست