علت صدای غیر عادی لپ تاپ ایسر

علت صدای غیر عادی لپ تاپ ایسر

folder_openآموزش, مقالات

آیا لپ تاپ شما به طور ناگهانی شروع به ایجاد صدای غیرعادی کرده است؟ دلایل زیادی ممکن است علت صدای غیر عادی لپ تاپ ایسر شما شود. بنابراین ما لیستی از راه حل های متداول را برای کمک به رفع آن گردآوری کرده ایم.

اول از همه باید منبع نویز را شناسایی کنیم. ممکن است از تعدادی مؤلفه باشد که عبارتند از:

  • فن های خنک کننده
  • بلندگوها
  • هارد دیسک

این سه عامل رایج ترین عوامل ایجاد نویز خارجی هستند که ممکن است از لپ تاپ شما بیاید. قبل از رفع آن، باید بدانیم که چرا لپ تاپ شما صدای غیرعادی می دهد.

مشکلات صدا می تواند ناشی از قطعاتی باشد که قدیمی شده اند و به سادگی شروع به تخریب می کنند. دلیل دیگر می تواند مشکل نرم افزار یا درایورها، اتصالات شل و سیم های ناشی از نصب یا تداخل با سخت افزار خاص باشد.

خوشبختانه ما مجموعه ای از راه حل ها و رفع مشکل آن داریم که ممکن است باعث از بین رفتن صدای آزار دهنده شود. اما اخطار می دهیم ، برخی از این راه حل ها ممکن است نیاز به باز کردن لپ تاپ باشند. بنابراین اگر لپ‌تاپ شما یکی از آن برچسب‌های «در صورت حذف گارانتی باطل است» دارد.

پس پیشنهاد می کنیم اگر گارانتی هنوز اعتبار دارد، آن را برای تعمیر به نمایندگی ببرید.

چگونه صدای غیرعادی را در لپ تاپ برطرف کنیم

1.نویز از فن های خنک کننده

فن های خنک کننده در لپ تاپ شما برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد دستگاه ضروری هستند. اگر تا به حال کارهایی مانند رندر کردن یک ویدیو یا انجام یک بازی انجام داده اید که انرژی زیادی را در می گیرد.

اگر در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید، ممکن است این اتفاق حتی در هنگام دیدن ویدیوهای YouTube رخ دهد.

برای اینکه بفهمید آیا واقعاً فن های خنک کننده شما این صدا را ایجاد می کنند یا خیر. کاری را روی لپ تاپ خود انجام دهید که باعث استفاده حداکثری از قدرت لپ تاپتان شود.

انجام یک بازی یا پخش یک ویدیوی 4K در یوتیوب ممکن است این کار را انجام دهد. اکنون گوش های خود را نزدیک خروجی های لپ تاپ خود قرار دهید و سعی کنید متوجه شوید که آیا صدا از فن ها نشات می گیرد یا خیر.

چراغ قوه را به دریچه ها نیز بتابانید. ممکن است بتوانید لرزش فن ها را ببینید که می تواند دلیل مشکلات شما باشد. اگر نمی توانید از این چیزی بفهمید. گزینه بعدی این است که لپ تاپ خود را باز کنید و فن ها را از داخل بررسی کنید.

فقط نام لپ تاپ خود را تایپ کنید و “چگونه باز شود” را در گوگل وارد کنید. احتمالاً یک ویدیوی یوتیوب یا راهنمایی پیدا خواهید کرد که به شما دستورالعمل های گام به گام در مورد نحوه باز کردن لپ تاپ خاص خود را ارائه می دهد. هنگامی که وارد می‌شوید، فن‌ها را از نظر وجود یاتاقان‌های فرسوده یا شکستگی تیغه‌های فن بررسی می‌کند.

سعی کنید فن ها را به صورت دستی بچرخانید تا ببینید آیا می توانید صدا را تکرار کنید. حتی ممکن است یکی از پیچ ها به سادگی شل شده باشد.

در این صورت، فقط آن را دوباره وصل کنید. فن ها نیز می توانند به سادگی در گرد و غبار جمع کنند. در این صورت با هوای فشرده تمام گرد و غبار را خارج کنید.

حالا اگر فن های شما غیر قابل تعمیر باشد و آسیب دیده اند. شما می توانید سعی کنید آنها را خودتان جایگزین کنید. اگر صادق باشیم چندان سخت نیست. این فقط شامل برداشتن یک یا دو کابل و باز کردن برخی از پیچ ها است.

مشکل در واقع یافتن یک فن جایگزین یدکی برای لپ تاپ شماست. اگر می توانید آن را تهیه کنید و تجربه قبلی در تعمیر لپ تاپ دارید، آن را دنبال کنید. در غیر این صورت ما پیشنهاد می کنیم آن را به تکسنین های ما در شرکت اعتماد لپ تاپ نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ایسر بسپارید.

علت صدای غیر عادی لپ تاپ ایسر

2.صدای غیرعادی از بلندگوهای لپ تاپ می شنوید

وقتی بلندگوها قدیمی می شوند، یا زمانی که موسیقی را کمی با صدای بلند روی آنها پخش می کنید. اجزای داخل ااسپیکرها در واقع می توانند شکسته یا تخریب شوند.

اگرچه ممکن است بلندگوها اولین چیزی باشند که در صورت شنیدن نویز از لپ تاپ خود بررسی کنید. اما در واقع اغلب به عنوان علت اصلی مشکل نادیده گرفته می شود.

اگر وقتی شروع به پخش صدا از طریق بلندگوهای خود می کنید، صدای ثابتی را از بلندگوهای خود می شنوید. ممکن است صدا را روی بلند تنظیم کرده باشید. بنابراین صدایی که ممکن است پخش کنید ممکن است فقط تحریف کننده باشد.

اما گاهی اوقات ممکن است این یک نقص سخت افزاری نباشد، در واقع می تواند یک مشکل نرم افزاری باشد. مجموعه ای از هدفون ها را به جک 3.5 میلی متری صدا به رایانه خود وصل کنید و بررسی کنید که آیا همان نویز از هدفون نیز می آید یا خیر.

اگر چنین است، ممکن است لازم باشد درایورهای صوتی خود را به روز کنید.

اگر همه اینها کار نکرد، وقت آن است که پیچ های زیر لپ تاپ را باز کنید تا یک بار دیگر قسمت های داخلی لپ تاپ خود را بررسی کنید.

همانطور که قبلاً گفتیم، فقط نام لپ تاپ خود و “چگونه باز شود” را در گوگل تایپ کنید، احتمالاً راهنمای لپ تاپ خاص خود را پیدا خواهید کرد.

پس از داخل شدن، شروع به بازرسی بلندگوها کنید. به اطراف یا هر گونه پارگی یا علائم آسیب نزدیک یا اطراف مجموعه نگاه کنید.

همچنین دوبار بررسی کنید که آیا یکی از بلندگوها از پایه‌های آن گم نشده است. اگر هر یک از بلندگوها از بین برود، ارتعاشات می تواند دلیل صدای ناخواسته شما باشد.

در حال حاضر در بدترین حالت ، ممکن است مجبور شوید لپ تاپ خود را برای تعمیر بفرستید، اگر بلندگوها واقعاً از نظر فیزیکی آسیب دیده باشند. حتما لپ تاپ خود را برای تعمیر به شرکت اعتماد لپ تاپ نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ایسر ارسال کنید.

علت صدای غیر عادی لپ تاپ ایسر

3.نویز از هارد دیسک می آید

اگر هنوز مانند اکثر لپ‌تاپ‌های اقتصادی این روزها، از یک هارد دیسک مکانیکی قدیمی در لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید. مطمئنا صداهای غیرعادی لپ تاپ شما ممکن است همین باشد.

درایورهای سخت برخلاف SSD دارای اجزای متحرک فیزیکی هستند که برای دسترسی به داده‌های درایو با سرعت بسیار بالایی حرکت می‌کنند. اگر از آن دسته افرادی هستید که لپ تاپ خود را در حالی که هنوز در حال کار است حمل می کنید. سپس اجازه دهید اولین نفری باشیم که به شما بگوییم که به آرامی هارد دیسک شما را از بین می برد.

قرار نیست هارد دیسک در معرض چنین نیروهای خارجی قرار گیرد. این می تواند باعث شود سر هارد دیسک شما روی صفحه مغناطیسی خراشیده شود. این شایع ترین علت ایجاد نویز درایو هارد دیسک مکانیکی است.

متأسفانه برای این هیچ راه حل سریع و آسانی وجود ندارد. احتمالاً باید کل درایو را جایگزین کنید، یا اگر می خواهید این نویز متوقف شود، یک SSD بخرید.

همچنین عملکرد یک هارد دیسک می تواند در طول زمان نیز کاهش یابد، و عملکرد هارد دیسک آسیب دیده سریعتر کاهش می یابد. بنابراین ممکن است جایگزین کردن آن چندان بد نباشد، یا حتی بهتر است به جای آن یک SSD تهیه کنید.

علت صدای غیر عادی لپ تاپ ایسر

رفع صدای غیرعادی در لپ تاپ

این راه حل های متداول باید به شما کمک کند تا از شر آن صدای استاتیک آزار دهنده از لپ تاپ خود خلاص شوید. اما اگر لپ تاپ شما کاملا نو است. شاید بهتر باشد آن را جایگزین کنید. زیرا حتی اگر بتوانید مشکل را برطرف کنید، چه کسی می‌داند چه زمانی ممکن است دوباره مشکل ظاهر شود.

با گذاشتن نظراتتان در زیر به ما بگویید از کدام راه حل برای رفع نویز دائمی لپ تاپ خود استفاده کرده اید. اگر راه حلی وجود دارد که فراموش کردیم ذکر کنیم و برای شما کار کرده است، حتماً آن را ذکر کنید.

Tags: , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست